pühapäev, 25. jaanuar 2015

Lüganuse kirjaga

Võtab aega, mis võtab aga varem või hiljem jõuab kuduja teadvustatud koopiakudumiseni. No või peaaegu koopiakudumiseni. Vähemalt minuga läks nii.
Eks me enamvähem kõik ole MuIS-is uurimas ja silma nuumamas käinud. Ja iga kord, kui sinna satud, siis on mingi ahaa-moment kindlustatud.
Kogu aja olen ma arvanud, et otsingusõna "kindad" annavadki kindaid ja ka kindamustreid. Aga võta näpust! Otsi ka otsisõnadega kindaKATKE või kindaKIRI ja siis tuleb veel palju huvitavat. No näed- jälle targem!
Koopiakindaid sattusin ma kuduma suhteliselt juhuslikult- no nii nagu mul asjad ikka kipuvad käima. Täditütar (Viljandi vilistlane! Kujutage ette mu pinget ja vastutust kudumise vältel...) tahtis Lüganuse käpikuid. Ise ei saa ta hetkel peent kudutööd ette võtta aga kodukihelkonna kindaid tahaks. Meil oli just toimunud naturaalmajanduslik tehing, seega kindakudumine tundus täiesti loogiline jätk sellele. Kuna tegemist on muuseumitöötajaga siis tundus ainuvõimalik tee võtta ette ühed muuseumikindad ja katsuda neid siis võimalikult originaalitruult järgi kududa.
Ma olin neid ristilisi ju enne ka näinud aga lausa pimesi neist mööda vaadanud. Kuidagi liiga ristilised tundusid need mu jaoks...
Aga nagu ikka-õige asja jaoks tuleb õige aeg just siis, kui on õige aeg.
Nii mul siis ongi nüüd peaaegu koopiakindad. Silma järgi tundub, et silmi ringil on enamvähem sama palju, kui muuseumikindalgi (meil siin Lüganusel ei hiilatud imepeenikese kudutööga)
Avastasin enda jaoks huvitava asjaolu- kui tahad kududa Lüganuse kindaid, siis otsi MuISist pilt välja (ega valikut palju pole, ainult näpuotsakesega), tee endale selgeks muster, siis võta riiulist Mulgi kirikinnaste ja kirisukkade raamat, otsi samasugune muster üles ja anna aga varrastele valu. Miks see nii on, et Mulgi ja Lüganuse kirjad on sarnased- vot seda ma ei tea aga oleks väga tänulik, kui keegi selle mulle ära seletaks. Mingil müstilisel moel on meil siin ka puusarätti ja roositud kindaid kantud/leitud kui uskuda Eesti rahvarõivaste raamatut.
Sama lugu juhtus ka nende kinnastega. Üsna sarnane  muster (ämblikukirja nime all) on olemas ka Mulgi raamatus. Mul oli vaja ainult paari täpikese asukohta nihutada.

Varras 1,25. Lõngaks Leedu Teksrena sinakas-rohekas-määratlematu toon (Allikamaja käsitööpoest)
ja tundmatut päritoli valge.
Varreosas 17 silma vardal, labaosas kasvasin küljelt igal vardal ühe silma juurde.
Aga nüüd on juhtunud sihuke lugu, et need kindad on väga ja päriselt minu omad. Täditütar saab oma lüganused ka kindlasti aga natukese aja pärast :)

11 kommentaari:

 1. Tõesti uhked! See aasta on sul küll väga tegusalt alanud, nädal ja kindad :) Tubli!!!
  Mulle meenutab see kiri tuulikuid.... ära küsi miks, ma ei tea isegi :)

  VastaKustuta
 2. Kiidan! Kui mina kooks samade tehniliste andmetega kindad, saaks neid kanda tõenäoliselt mõni Lüganuse kolmeaastane :) Vot nii erinev on ikka kudutihedus.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nii ta on jah :) Lõng on pireke jämedam, kui tavaline 8/2,aga ainult pireke :)

   Kustuta
 3. Väga ilusad kindad. Ometi midagi endale ka kootud ;)

  VastaKustuta
 4. Ilusad käpikud! Tekitab ka tahtmise ühed suure ristiga kindad teha...

  VastaKustuta
 5. Imetlusväärselt ilusad! Eks mõni targem oskab seletada, miks erinevates piirkondades on sarnased mustrid. Meil Setumaal olevat olnud nii, et kui naabri käest kindamustrit laenati, siis pandi omalt poolt midagi juurde, kasvõi täpp ja kui oma muster ringlusse läks, tegi järgmine kuduja midagi omalt poolt. Nii need mustrid elasid.

  VastaKustuta
 6. Ehk on siis ammustel aegadel kange kuduja-neiu Lüganuselt Mulgimaale mehele saanud või ka vastupidiselt - nobe Mulgi neiu on Lüganuse mehele kangesti meelepärane olnud. Nõnda tõenäoliselt (just nagu Ingi seletas) need mustrid sündisid ja jätkasid oma eksistentsi.
  Aga huvitaval kombel nägin minagi esmalt tuulikuid ja siis alles ristikirja. Igatahes on need kindad väga ilusad!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ise kaldun ka seda Mulgi tüdruku naisekskosimise versiooni uskuma. Veerandmulk, nagu ma olen :D

   Kustuta
 7. Väga ilusad kindad! Tore, et said endale jätta :D

  VastaKustuta