pühapäev, 19. aprill 2015

Eksperiment linase niidiga

Juba ammu, no ikka väga ammu, piinas mind a) kadedus, kui ma vaatasin inimeste kootud/heegeldatud kleite ja b) huvi, kas ka mina oleksin võimeline mingi kleidikese valmis kuduma. Kleidi täiskasvanud naisele, suuruses Suur, millel oleks pikkust ja laiust ja hoogu. Eks ma ikka põdesin ka, et tegelikult kannavad ju kootud kleidid välja ikka piitspeenikesed naised ja kus nüüd mina... aga ega enne teada ei saa, kui ei proovi. Ma siis natuke proovisin ;)

Jumal tänatud, materjal oli kodus olemas. Ostsin selle linase niidi kunagi suhteliselt olematu raha eest isand Lepa lille, lõnga ja sisustuspoest (saapad ja sardiinid, teate küll). Poolil oli seda imelikku tooni niiti peaaegu kilo ja minu mõte liikus rada pidi, et no kilost niidist saan kleidi isegi mina.
Ilmselt minu kirjatükkide püsivamad lugejad teavad minu suhtumist koeproovidesse ja jumal paraku, ka arvutamisse. Ja kudumitükkide kokkuõmblemisse ka muidugi. Kõik eespoolnimetatud tegevused on Big No-No. Eks ta pisut enesehävituslik on aga... Nii on.

Kuna tegemist oli eksperimendiga teemal kleidi kudumine üldiselt, siis liigsete mõtiskluste peale ma aega ei raisanud. Ikka kohe vardad sisse ja vaatame, kuidas kulgema hakkab.
Kulges kenasti, kaela ümbert ikka allapoole. Lõin üles 150 silma ja mustriks valisin vana ja hea ja surmani tüütu paabusaba aga see jookseb nii kenasti ja loogikarikkalt laiemaks ja jälle kitsamaks, kui selline vajadus tekkima peaks. Ja meenutagem, et tegemist oli sisuliselt ju proovitükiga. Eks alguses olid mul vaimussilmas ka igasugu muud mustrid, mida hakatakse kunagi kusagil allpool kombineerima nimetet paabusabaga aga läks teisiti. Lihtsalt töö käigus selgus, et see paabusaba moodustab kenasid pikisuunalisi jooni, mida kuidagi ei tahtnud hakata põikisuunalistega rikkuma. Disainivärk, noh :D

Kudumisest ka. Selga tuleb proovida, see on selge. Ühel hetkel selgus, et tissid ei taha kleidi sisse ära mahtuda, aga nad lõpuks ikka mahtusid. Nii ma siis muudkui uhasin kuduga ja lahendasin paaniliselt aluskleidi küsimust. Sest kui te arvate, et kootud kleidi juures on kõige raskem kudumine, siis arvake uuesti. See on hoopis aluskleit. Mina oma lõpmatus naiivsuses arvasin, et no mis see siis ära ei ole- astu aga sisse esimesse pesupoodi ja osta endale sobilikus toonis kombinee või äärmisel juhul libedast materjalist öösärk.Naiiv kuubis! Pole sellist asja! Öösärke ka ei ole ja üldse, ei arvanud mina, et veel üks kord oma elus defitsiidi ära näen, aga näe- nägin! Kombineed on puhas defka! Õnneks on alles ema kapp ja sealt leiab nii mõndagi. Kaasaarvatud kombineesid, mida ma siis nüüd pisut pikemaks pean tegema hakkama aga põhimõtteliselt ajavad nad asja ära. Aga fakt iseenesest on ikka kummastav küll...
Ühesõnaga kudusin ja kudusin ja ühel hetkel vist unustasin kleiti selga passitada või midagi sihukest, sest kuidas muidu seletada asjaolu, et kudusin ja kudusin ja kudusin ja kui siis lõpuks taipasin kleidi selga panna... siis lohises kleit mul järel (176 cm pikkuse juures!) "Ega massin ikka  inimese vastu ei saa", nagu ema minu kohta ikka tavatses öelda...Ohkasin ja harutasin natuke vähemaks, no nii kümmekond sentimeetrit.
Pesin, venitasin, kuivatasin, panin uuesti selga... ja arvake, mis?! Kleit lohises ikka järgi! Ohkasin, harutasin ja kudusin uuesti maha. Kokku tegin kleidi lühemaks 110 grammi võrra. No ütle inimest! Tegelikult ju isegi vedas, et ma suutsin peatuda enne, kui kogu kilo oleks kleiti kootud saanud. Nüüd jääb ka pluusi jaoks :D
Vardad 2,5 ja 3,0, materjaliks tundmatu linane, mudel isiklikust peast.

Aga tulemusega olen ma rahul, väga mugav riidetükk on valmis saanud.PS. Palun vabandust kõikide minu blogi meeslugejate(ma tean, et te olete olemas!) käest, et te peate osa saama mu pesuteemalistest  heietustest aga jumal paraku, see ongi päris elu ;)

Kuna rahvas on pahur, et kampsik on kleidi peal, siis katsun ka kampsunita pildi siis sokutada

16 kommentaari:

 1. Seda postitust ma ootasin!!! :)
  Püha müristus, uhke kleidi oled teinud! Müts maha su kudumise ees... ma ei saaks lühemat sorti kleitigi tehtud, aga sa virutad kohe ülimegapika valmis nii, et silmgi ei pilgu.
  Imenaine oled, armas Ivi! Ja su ema ütelus mulle meeldib.

  VastaKustuta
 2. Üks äraütlemata kaunis ja elegantne kleit, no kohe mõisaprouale kohane!
  Ja 2,5 mm vardaga suure inimese kleiti kududa on lausa väike kangelastegu :)

  VastaKustuta
 3. :), äraütlemata mõnus kirjatükk. Ja kleidi ilust (+kaunist modell ning kena sisekujundusega ruum) ma ei räägigi - see on ju piltidelt imehästi paista. Müts maha, et nii suure ja uhke tööga oled valmis saanud. Kadestan, siiralt ja loodan, et see kadedud ka mind ükskord kleiditegudele tõukab.

  VastaKustuta
 4. Õhkan vaid .... ja lohutan end, et kuna nagunii, ei näeks minu seljas ka kõige-kõigemini kootud kleit ilus välja ... lükkan mõtte kootud kleidist kõrvale :)
  Sulle aga sobib suurepäraselt ja kummardan sügavalt Su oskuse ja visaduse ees!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Miks sa arvad, et sinu seljas kootud kleit hea välja ei näeks? ÜKS põhjus palun. Nii et ei mingeid vabandusi ;)

   Kustuta
 5. Mul tekkis Arellaga täpselt sama mõte: uhke kleit mõisaproua seljas. Mul kleidi jaoks lõng olemas. Hoovõtt on aga pikk-pikk :)

  VastaKustuta
 6. :D Heh, mõisaproua :D Tegelikult on tekkinud kleidiimetlejatel üks valearvamus- kõik arvavad, et see on mingi üüratult keeruline ja pikk ja kannatust nõudnud tegevus olnud. Vale puha- see oli üks lihtsamaid kudumisi, mida ma teinud olen. Muster on ka muidugi häbiväärselt primitiivne, muudkui uha kududa. Nii ma siis nokkisin seda kleiti õhtuti pärast tööd ja nädalavahetustel ja muudel vabamatel hetkedel. aega oli, pinget ei mingit ja nii ta tuli. aga kõigile kahtlejatele ütlen ma, et tehke lihtsalt algust. Kasvõi soojenduseks mõne lapsekleidiga, et loogika selgeks saada ja näiteks mustrit kontrollida. ja siis edasi juba enda kallisasja juurde.
  PS. ma tellisin täna uue kleidi niidi ära :D

  VastaKustuta
 7. Oivaline! Tõesti, lihtsalt imeline.
  Aga varrukad? Neid on või ei ole? Pidus ühe teise väga ilusa asja all.

  Aga vooder...ohjah. Sa ilmselt oled lugenud ka minu hala sel teemal. Mul tuleb alati itk peale kui kleit valmis saab. Vastupidi võiks ju olla...
  Ja siis hakka seda õmblema.... võeh.
  Ja see, et valmisvoodrid ehk kombineed on tänapäeval suurem defitisiit kui tsehhoslovakkia rinnahoidjad 80-ndatel, pole paraku mulle mingi uudis.
  Aga ma leidsin ühe Hiina augu e-bayst, kust saab voodririidest kombineesid taskukohase hinnaga.
  Nüüd kui esimene kleit juba nii häste välja kukkus, hakkab neid nagu tootmislindilt nüüd tulema, seega ma siis jagan linki kui järgmist voodrit vaja.

  Aga nüüd tahaks pilte veel näha!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No ma katsun siis ühe pildi veel sokutada, seal on varrukad ka näha. Ja seda Ebay auku on mul ka koledasti vaja, aitäh juba ette.

   Kustuta
 8. Vauhhh.... Ma olen kudunud pitsilist pluusi ja maani seelikut, aga vat kleit...... Kõik need Sinu nimetatud hirmud on mullegi väga tuttavad. Nojah, aluskleidi murest olen siiani pääsenud, sest enne tuleks kleit kududa. Sinu kleit on võrratu! Ja milline värv! Enne pildi nägemist oli mu silme ees linasevärv, siuke..... igav....... Tegelikult kudusid rõõmsa ja suursuguse kleidi. tumevalge

  VastaKustuta
 9. Ära aja, sa kudusid juba 25 aastat tagasi ühikas kleidi, mis mu lihtsalt ära pidi tapma, sest see oli niiii äge, ma olin permanentselt kadedusse suremas.

  VastaKustuta
 10. Ikka on nii, et alguses ei saa vedama, pärast ei saa pidama ..... Ilusa kleidi oled teinud! Neid aluskleite tuleb jah, kas endal teha või kaltsukatest otsida. Pesupoest saad vaid põlvini ulatuva valge või musta, pikemat ja teist vrvi pole kuskilt võtta. Abhakanist lykrat ikka leidub, sellest saab mõnusalt raske ja parajalt libeda. No aga nüüd siis on oodata järgmist iludust!

  VastaKustuta
 11. Kle, kuldse mäluga inimene. See oli lihtsalt üks jämedate varrastega vuristatud väga pikk kampsun. Aga mitte siuke lossisaali sobiv iludus. tumevalge

  VastaKustuta
 12. Imeline kleit! Ja sinu postitusi on ikka niiii mõnus lugeda.

  VastaKustuta