Laupäev, 5. märts 2016

Lüganuse labakud

Olin juba umbes aasta võlgu ühed lüganuse kirilabakud oma täditütrele, kes on Viljandi vilistlane aga ise hetkel peent kudutööd ette võtta ei saa.
Ma olin ikka hullult leilis nende kinnastega. Esiteks eriharidusega kindakandja ja lähisugulane ja muidu ka on meil ilmaasjadele suhteliselt sarnane vaatepunkt.
Janne vaatas ja valis ja valis lõpuks välja... üllatus-üllatus- just need kindad muisist, mida ma olin aastaid plaaninud kududa. Nüüd tekib loomulikult õigustatud küsimus, et kui aastaid kiibitsetud, siis miks ometi siiamaani kudumata? Lisaks veel asjaolu, et kuigi Lüganuse kindaid presenteeritakse igasugu kindaraamatutes suhteliselt napilt, siis see kinnas on igas raamatus sees nagu aamen kirikus.

Põhjus on lihtne ja üsna labane tegelikult- ma olin sügavas  segaduses selle kalasaba-mustri suhes kinda päras. No täiesti vale ja ebaloogiline tundus see... Uurisin kunagi isegi Kristi Jõeste käest, et mida sellega teha võiks ja ta arvas, et tasuks teha seda natuke kitsamalt ja kõik saab korda.
Võtsin kindateo ette teadmisega, et Janne jätab mulle suhteliselt vabad käed ja muuseumikinnast ei taha. Samuti ei tahtnud ta näha nn protsessipilte ja värvivalikut. Ühesõnaga masohhist- ma oleksin uudishimust rõngas, kui keegi mulle midagi kooks... aga inimesed on erinevad. Mõõte me muidugi ei võtnud, lootsime,et ju meie käed enamvähem samas mõõdus on. Ja siit jookseb sisse esimene viga...

Kududa oli väga-väga mõnus. Lihtne ja loogiline muster, mis kuidagi "oma" oli. Juured-juurikad ilmselt mängisid oma osa siin.
Kindavarre lähteülesanne oli hoida väga tihedalt ümber randme ja kuna ma tavasoonikut väga kududa ei taha siis otsustasin vingulise varre kasuks. Nõu polnud ju ka kelleltki küsida, Janne ei tahtnud midagi näha ega arutada.
Igatahes tuli vinguline vars, kalaroog sai tõmmatud kitsamaks ja teist värvi, kõik muu on suhteliselt sama muuseumikindaga, isegi kirjakordade arv.
Ühesõnaga- kindad said valmis, ma jäin ise nendega üsna rahule ja Janne sai oma paki kätte. Selgus karm tõde, et kindad on täpselt üks kirjakord liiga kitsad ja täpselt üks kirjakord liiga madalad...
Ehk siis varre 18 silma vardal on ok, aga 21 silma vardal liiga väga. Tundub, et kudutihedus ajaga tõepoolest suureneb, vanasti oli 21 silma vardal päris lohvka käes...
Egas midagi, koon rõõmuga uued labakud, oletatavasti Janne viiekümnendaks sünnipäevaks, milleni on ca kaks aastat aega. Seda ta "naljatas" muudkui juubeli ümber...

13 kommentaari:

 1. Esimese paari tegid harjutamiseks ja teine tuleb perfektselt paras. Palun ütle, kas Sa lisad peale randmeosa silmuseid juurde? Mul on randmed valmis ja nüüd nuputan juurdelisamist. Vardad 1,25, lõng 12/2, hetkel vardal 30s. Pliis, jaga kogemusi, aita minusugust kogenematut. Helmi

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tänan hea sõna eest! Vanasti ma ei lisanud silmi juurde labaossa aga kinnas istub käes paremini, kui lisada (anatoomia, va raip...)Ma selle juuspeene lõngaga kinnast teinud pole, seega mul pole aimugi, kuidas ja palju kasvatada. Mina jagan juurdekasvatatud silmad ühtlaselt vardale, st ei kasvata ainult küljelt aga eks saab nii ja naaa ja kindlasti veel mitut moodi. Näita pilte ka blogis, eksju, ma käin ikka luurel, et ehk on midagi uut...

   Kustuta
 2. Aga kindad on ilusad ja mulle vääääga meeldivad! :)

  VastaKustuta
 3. Kindad on ilusad ja kui Sul endal juba sahtel kindaid ääretasa täis, siis saab keegi teine kindakandja õnnelikuks! Ja täditütar kindlasti ka, kui uus paar (nüüd juba nobedalt) valmis saab! :)

  VastaKustuta
 4. Mulle meeldivad väga, ka see laineline serv! Teisele kudumine on alati keerulisem kui endale, juba proovimise mõttes.

  VastaKustuta
 5. Kuidagi olen selle kindaloo lugemta jätnud. Kudumistihedus, sellega enam nalja pole, muudkui tiheneb, eks ole:)See, et ... mõõte me muidugi ei võtnud, arvasime jne..., see on nii tuttav:) Said omale nüüd ilusad kindad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ei, mõõte me MUIDUGI ei võtnud (see on nõrkadele, tead ju) Ja kui aus olla, siiis ei saanud endale, endale on ka kitsad...

   Kustuta
 6. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
 7. Käin ja piilun muudkui siin neid absoluutseltmittekeskpäraseid kirikindaid. Kogun hoogu. Ei ole endal veel julgust sellise töö kallale asuda. Justkui vanavanaema vaim istuks õlal ja vaataks, et mida kuramust nüüd käkerdab...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vanavanaema ei vaata õlatagant mitte seda, et mida ta küll käkerdab vaid hoopis seda, et vaata kui tubli tüdruk, täitsa minusse :) Ette tuleb võtta see töö ja edasi on puhas lust ja rõõm ning kindaid muudkui tuleb ja tuleb :)

   Kustuta
 8. Väga ilusad kindad! Võtan ka hoogu, et kirikindaid kududa ja ikka pärislõngast. Tahtsin küsida veel, et mis kena raamat sealt kinnaste alt piilub? Tundub mingi hea abimees.

  VastaKustuta